18 Eylül 2011 Pazar

Minik Çoraplar :)

Bu hafta Cuma gini doktor kontrolündeydik minik çoraplarımız için. Hem çorap baba hem de benim için aslında çok stressli bir 10 gündü. Bebeklerden birinin kalp atışını yakalayamamıştık ilk kontrolümüzde.

Bu sefer evet :) oldu işte. Her ikisinin de kalbi güm güm güm atıyor çok şükür. Kulaklarımızla duyduk :) Sağlıklıymış bebekler, birisi 7 mm birisi de 8mm boyutlarına gelmişler:) Kafaları, kol olacak çıkıntıları belli olmuş hafiften.

Hani kelimenin tam anlamıyla, ağlamak istiyorum sayın seyirciler :) Bir bedende atan üç kalp gerçekten de mucizeymiş. Bu mucizeyi yaşamak için seçildim. Gurur duyuyorum :))

Şimdi 7+4 haftalık oldular. Yolumuz uzun.. İyi olun canlarım e mi :))

17 Eylül 2011 Cumartesi

Nurturia Mimi :))

Sevgili blogger Özlem beni mimlemiş. Çok sevindim :) hemen cevap yazıyorum :))

NURTURİA’DA
Üzüntü, hastalık gibi sıkıntılarımı ve ikizlerime hamilelik gibi sevinçlerimi can-ı yürekten paylaşabilmeyi, ihtiyacı olanlara yardım edebilmeyiÇOK SEVİYORUM.
Dünyada aç cocuklar, savaşlar ve binlerce sıkıntı varken, sanki birtek kendilerinin çocuğu varmış gibi herşeyi kendine dert eden pimpirikli annelerin güncellemelerini HİÇ SEVMİYORUM.
 OLMASAYDI kendime ayıracağım daha çok vaktim olurdu.
Hayatta işim olmaz diyebileceğim insanları yakından tanıma ve arkadaş olma şansımVAR.
… aktiviteye göre sırala butonu artık YOK.
KEŞKE herkes birbirinin görüşüne saygılı olsa.....

İşte böyle. Nurturia gerçekten güzel bir dünya.. Ben de bu mimi nurturiadaki ilk arkadaşlarımdan olan Nilberk'e  ve kadim ve vazgeçilmez dostum  Bir Mucizem Var blogunun yazarı Nilhan'a gönderiyorum :))

13 Eylül 2011 Salı

Çocuk Odamıza Neshece Bir Dokunuş

Nurturia' daki ilk arkadaşlarımdan benim Neşe. Elinin marifetiyle meşhur ve tatlı bir kadın. Bir gün, blogunu kurmadan önce, resimlerine bakınırken tatlı kızı için yaptıklarını gördüm ve yapıştım yakasına :)) Sağolsun emeğini esirgemedi bizden ve ortaya bu çook şık kitaplıklar ve amigurumi oyuncaklar çıktı.

Kitaplıklar için kumaş seçimini Neşe'ye bıraktım ve iyi ki de öyle yapmışım:) Çok şık oldu kitaplıklarımız.
Kitaplıkların yerleşimi, şekli ve boyutları da Montessori odamıza cuk oturdu :)
Çok aç tırtılımız :)) Görür görmez bağrına bastı Türker. Çok üzülüyormuş tırtıl aç diye  :) Tırtılla uyuduk, tıtılla tuvalete gittik bir süre.Bunlar da amigurumi sebzelerimiz. Patates, yeşil biber, havuç, patlıcan, domates ve balkabağı :)) Aç tırtılı bunlarla doyuruyor bizim bücür :))

Hepsini zevkle kullanıyoruz. Bu vesileyle tekrar ellerine, emeğine sağlık Neşe'cim.  Neşe'nin ürünlerine ulaşmak için NESHECE adresine tıklamanız yeterli :))

7 Eylül 2011 Çarşamba

Bebeğim Uyumuyor Vol.3

Bu yazıyı okumadan önce okumadıysanız eğer şu yazımı okumalısınız. Okuduysanız başlıyorum..

Bebeklere kendi kendine uyumayı öğretmek için birkaç yöntem var. Aşamalı uzaklaşma,yatır kaldır ve Ferber bunlardan en bilinenleri.

İlk 2 yöntem Türkerde ( ve birçok bebekde de ) sonuç vermediği için ben Ferberciyim. Burası bir Ferber blogu...

Ferbere başlamadan önce yapılması gerekenler var:

GECE BESLENMESİ
Gece besleniyorsa ve 9. ayına gelmiş ya da daha büyükse gece beslenmesi kesilmeli.Neden:
 Artık midesi, gündüz yedikleriyle geceyi geçirecek kadar büyüdü.
Mide/sindirim enzimleri başkalaştı. Gece uyku saatinde mideyi açlıştırmak, yetişkinlik hayatında gece uyanmalarına zemin hazırlar.
Şişmiş ve uyutmayan bir beze zemin hazırlar.
Anneyle bağlantının kesilmesini güçleştirir. Çoklukla açlıktan değil anneyi istediğinden emmek isteyecektir.

DİPnot: Ferbere 6. ayda başladıysanız, 9. ayın sonuna kadar dreamfeed denilen (rüyabeslenmesi) metodunu kullanırsınız. Bebeğinizin emme saatlerini not alır ve bu saatlerden 10 dk önce beşiğinden yavaşca alarak emzirir/mama verir  ve uyanmadan yerine koyarsınız.

Diğer DİPnot: Gece beslenmesi nasıl kesilir ?
Bu 2 haftalık bir süreçtir.

Meme için: kesmeye karar veridğinizde öncelikle tek emzirmeye düşmelisiniz. En uzun emdiği saati seçin. Diğer saatlerde uyandığında şşşş sesleriyle yataktan almadan sakinleştirin. Bir emzirmeye düştüğünüzde, kaç. dakika emzidiğine bakın. ve her 2 akşamda bir bunu 3-5 dk kısaltın. Son 2 emzirmeniz max. 5-7 dakika olalıdır. Son emzirmeden sonraki gün, gene şşşlarlarla sakinleştirin yatağuından almadan. Böylece toplamda 2 hafta içinde kesebilirsiniz.

Mama İçin: Gene herşey aynı. Burda da ccleri düşüreceksiniz. Başlangıç ccniz 150 olsun mesela...
150
150
120
120
100
100
75
şeklinde eksiltin. 75 ccden az vermeyin çünkü sadece hayal kırıklığı olacaktır.

EMZİKLE UYKUYA DALMA

Gündüz emebilir, ancak uykuya dalarken verilmemelidir. Bazı istisna bebekler, kendi emziklerini bulup, ağızlarına tıkıp uyumaya devam ederler. Emzikleri düşünce anneyi çağırmazlar. Sizinki de bu sınıfta ise dokunmayın. Emsin.

UYKU RİTÜELİ OLUŞTURMA

Bebeğiniz uykudan bayılıyor bile olsa, paat die alıp beşiğine koyarsanız uyumasını beklememek lazım.
UYKU RİTÜELİ denen şey  her uykudan önce ve hergün yapılan bir ritüel, bir tören. Yaklaşık 10-15 dk sürmeli ki bebek uyku saatini anlayıp hazırlanabilsin. Mutlaka odasında  geçmeli son 10 dksı.

Her zaman, her yerde uygulayabileceğiniz bir ritüel oluşturun ve bunu Ferberden önce 1 hafta uygulayın. Neitcede gene sallıyorsanız sallayın, emerek uyuyporsa uyusun önemli değil. Amaç, bu ritüelle uyku saatini bağdaştırmak.

KENDİ ODASINDA OLMALI

Anne babayla yatan çocuğa ferber UYGULANAMAZ!
Okadar net. Kendi odasında, kendi yatağında ve kapısı kapalı olarak uygulanabilir.  Kendine ait bir odası yok ise bunu sağlamalısınız.

GÜNDÜZ UYKUSU

Gündüz uykusu, sağlıklı bire gece uykusunu hazırlar ve doğru yapılmışsa gece uykusunu etkilemez.  Doğru gündüz uykusu demek, 2,5 saati geçmeyen ve gece uykusundan 5 saat önce sonlanmış bir uykudur. Bunun aksi uykular maalesef gece uykusunu etkiler. Hassas nokta: Bebebğiniz büyümek için uyur, siz şu ütüleri, yemekleri fln bitirin diye değil. Lütfen haddinden fazla uyutmayın :)


Şimdi gelelim Ferber Nasıl Uygulanır konusuna:


Yukarıdaki tüm düzenlemeleri sağladıysanız hazırsınız demektir. O gün , gün içinde gece yapacağınız değişiklikten bahsedebilirsiniz. Artık benim bebeğim kendi kendine uyuyacakmııış ; annesi onunla guru duyacakmışş.. gibi .

Uyku ritüleni takiben bebeğinizi UYANIK olarak YATAĞINA koyun ve iyi geceler dileyip çıkın. Kapısını kapatın mutlaka.
Akabinde cüceniz ağlamaya başlayacaktır. İlk ziyaretinizi 1ila  3 dk içinde yapabilirsiniz. Size kalmış . Daha sonra ziyaretlerin arasını açın. Yaklaşık olarak

3dk- 5 dk- 10 dk-10 dk- 20 dk biçiminde ilerleyebilirsiniz.

Yanına girdiğiniz zaman 30 sn kadar kalın. Şuan benzer birşey söyleyebilirisiniz:

"şşşş, tamam bebeğim, herşey yolunda, anne seni seviyor. sadece uyumaya çalışıyorsun. herşey yolunda şşşş"

Kucaklamayın, öpmeyin, şımartmayın . Eğer ağlarken kusma huyu varsa yatağını çarşaf-alez-çarşaf şeklinde hazırlayın, yedek pijama koyun hazıra ve ıslak bez Kusmuşsa bir çırpıda üstünü ve çarşafı alın, ağzını silin ve çıkın. Bunu silaha çevirmesine izin vermeyin. Kustu diye ölmez merak etmeyin.

İlk gün GENELDE 40-50 dk da uyurlar.

Gece uyandığında ferberimsi yapmayın. Eskiden ne yapıyorsanız onu yapın. Sallayın, emzirin, kucakta gezidirin vs.

2. gün uzun süre ağlayacak ve direnecektir. yaklaşık 1,5 saat gibi. Ziyaret aralıklarınız bu sefer
5 dk- 10 dk-10 dk- 20 dk biçiminde olmalıdır. Uyuyana  kadar devam edebilirsiniz. 

3. gün de seyir bu şekildedir ve GENELDE 3. gün 20. dk nın sonunda uyurlar. Bebeklerin ayı büyüdükçe 1 haftaya kadar uzayabilir süreciniz.

Beklenen 1 ay içinde gece uyanmalarının da kesilmesidir.

Bol şans :)
Bebeğim Uyumuyor Vol.2

Meğer bebeklerin uyku konusu cidden yaraymış annelerde.. Onlarca soru ve sorun geldi arkadaşlardan. Sırayla cevaplayacağım hepsini..

Dipnot:  Bu kadar ahkam kesme hakkını nereden bulduğumu merak edenlere :)

Türker; en kalabalık ortamlardan, yaşıtlarının yanından bile " haydi oğlum, uyku vaktin geldi, öpücük yolla, baybay yap" dememle beraber, hooop die elimi tutar ve odasına gider. Bu şaşmadı hiç.

Uyku saati geçmişse yanıma gelip " anne menim uukuum deldii" der ve gider yatar. Kendisi yatar evet.

Seyahatler, onun bunun evi, oteller, bbayla gemideki hayat bile uyuma saatini ve şeklini değiştirmez.

Kabus görme yaşına kadar deliksiz uyurdu, şimdi bazen kabusla uyanıp geri uyuyor.

Uyku eğitiminden beri 11 diş, emziği bırakma, biberonu bırakma, 20 küsur hastalık, Mavi marmara olayı, kaşının yarılması, anneden ayrı bir gece de dahil çok olay yaşadı ama düzeni hiç bozulmadı..

Ben ahkam kesme hakkımı burdan alıyorum. Ayrıca büyük oğlum da evinde anansının koynunda yaytarken, burda aynı şartlarda kendi yatağında yatar..

Maşallahları alayım lütfen :)

Darısı başınıza diyerek başlıyorum efendim :)

BİR PROP NESNESİYLE UYUMA

Bir prop nesnesiyle uykuya dalmak, en sık görülen duurmlardan biridir ve neyseki halli çok kolaydır.
Bu ne demek ? Bebek;

Anne memesi, biberon ya da emzik gibi bir ARAÇ kullanarak uykuya dalıyor demek. Dikkat ettiniz mi prop nesnesiyle  uykuya dalan bebekler, sıklıkla gece uyanırlar ve aynı nesneyi almadan sakinleşip uyuyamazlar.

Bunun sebebi şudur :

BÜTÜN İNSANLAR;  gece uykuya daldıkları andaki fiziksel şartların, gece boyu devam etmesiyle deliksiz uyuyabilirler. Her insan uyanır, bebek ya da büyük. Eğer belli bir süre uyanık kalırlarsa bunu anımsarlar, aksi halde anımsamazlar. Uykuya dalarken üstünüzde olan battaniye düşmüşse, yastığınız kaymışsa ya da kocanız/karınız yataktan kalkmışsa uyandığınızda tekrar uykuya dalamazsınız.

Bebeklerde de bu böyle. Ağzında anne memesiyle uyuyan bir bücür, uyandığında memeyi bulamazsa çığlığı basacaktır, ya da biberonu ya da emziği...
2+2=4

Bunun çözümü ( ve daha birçok sorunun çözümü) bebeğiniz uyanıkken yatağına koymek ve kendi kendine uyumasını sağlamaktır.

YÜRÜMEYE BAŞLAYAN BEBEKLER

Yürümeye başlayan her  ama her bebeğin uykusu bir dönem bozulacaktır. Yere paralel gecen aylardan sonra birden  bire kavuşulan bu 90 derecelik açı, her canlı için ciddi bir adımdır. Bu sebeple uyku eğitiminin bu dönemden önce tamamlanması en akıllıca çözümdür.

GECE UYANIYOR VE OYUN İSTİYOR

Olabilir :) O istiyor diye balkondan atlamayacağınız gibi oyun da oynamayacaksınız elbette. Sakin bir sesle, " Şimdi uyku vakti bebeğim, oyun vakti değil. " demeniz ve bunu tekrarlamanız GENELDE 3-4 gün içinde sonuç verecektir.

SALLANARAK, KUCAKTA VB UYUYOR

Bebeğiniz sallanmayı ya da kucakta uyumayı bilmiyordu. Bunu siz öğrettiniz. Hep 4 kilo kalmıyorlar değil mi :) Bunu öğrendiyse, kendi kendine uyumayı da öğrenecektir meraklanmayın :) Bu ve bunun gibi şekillerde uyuyan bebekler, gene uyku geçiş evresinde, sallanmıyor durumda ya da kucakta  olmadıklarından uykularına geri dönemezler.


Daha yüzlerce sebep yazabilirim buraya ama gerek var mı ? Görülüyor ki kendi kendine uyuyamayan bebeklerin büyük çoğu, gece boyu da uyuyamayacaklar. Sabah çok erken kalkacaklar. Ve benzeri....

Bir sonraki yazı, bebeğinize uyku eğitimi vermenin püf noktaları hakkında...

6 Eylül 2011 Salı

Bebeğim Uyumuyor Diyen Bütün Annnelere

Bebeğim uyumuyor, yeteri kadar uyuymuyor, gece uyanınca emmeden uyumuyor,  oturup oynamak istiyor, sabah çok erken kalkıyor, gece çok sık uyanıyor vsvsvsvsvsvsvsvs

Merhaba dertli anneler, sizi daha da dertlendirecek bir haberim var. Bebeğiniz uyumuyor değil aslında, SİZ bebeğinizi uyutamıyorsunuz.

Girizgah olarak uykunun anatomisiyle ilgili uzuuuun satırlar döşemeyeceğim meraklanmayın. Bu bilgiler de lazım ama bunları gerekli konularda alacaksınız..

Her bebeğin fizik ve ruh yapısı farklıdır. Kimisi uykucu, kimisi tavşan uykulu kimisi de uykusuzdur. Yine de bebeklerimize rağmen, bebeklerimize uyumayı öğretebiliriz.


Uyku; dil gibi, yemek yemek gibi, yürümek gibi hem içgüdüsel olarak tetiklenen hem de öğrenebilen bir gereksinim. Bebeği düzenli uyuyan bir anne, sağlıklı, huzurlu ve mutlu olur. Güzel uyuyan bir bebek de iştahlı, güzel gelişimli, kolay odaklanabilen ve sakin bir bebek olur.

Öncelikle bebeğinizin gerçekten bir uyku problemi var mı ona bakmak lazım ? Eğer bebeğiniz :

1- kendi yatağında uyumuyorsa
2- belli bir propa bağlı olmadan ( emzik,biberon, anne memesi ) uykuya başlayamıyor ve devam edemiyorsa
3- diş ya da bir hastalık hali hariç geceleri uyanıyorsa
4- uykuya kendi kendine dalamıyorsa

evet, uyku problemi olan bir bebeğiniz vardır..

Uyku eğitimi, normal şartlar altında
doğum kilosunun 2 katına gelmiş
6 ayı doldurmuş
gece beslenmesini kesmiş
fiziki  ya da zeka ile ilgili bir problemi olmayan bütün bebeklere uygulanabilir.

Uyku eğitimini anlatmaya geçmeden önce, bebeklerin fiziki çevreleri nasıl onların uyku düzenlerini etkiler, ona bir bakmak lazım...

Şu tür bebekler uykuya kolaylıkla dalamayacaklardır:

Aşırı uyarılmış ( tv, yeni bir çevre, yeni arkadaşlar, travma yaşayan bebekler)
Aşırı yorulmuş
Acıkmış
Uyku saatinin geldiğinden habersiz
Aşırı yemiş
Odasındaki bir fiziki varlıktan rahatsız
Hergün aynı saatte yatağına gitmeyen

Bunlardan biri ya da birkaçı bebeğinizde varsa, uykuya dalmasını beklemeyin. Emin olun siz de uyuyamazdınız. Bunları yakından inceleyelim:

Aşırı uyarılmış bebek: Bütün gün ya da günün 1/3 üçünden fazla bir zamanda, tv, yüksek sesli müzik gibi uyaranlara maruz kalan bebekler, aşırı yüklenmeyle karşılaşırlar. Anlam veremedikleri milyonlarca kare beyinlerindedir ve uykuya dalışın anahtarı olan gevşek hale ermeleri mümkün değildir. Yeni başlanan kreş, yeni oyun grubu, ev taşınması gibi sebepler de uykuyu etkiler.

Aşırı yorulmuş bebek: Biz yetişkinler yoruldukça ağırlaşırız ancak bebek milleti kudurur.. Bu böyledir. Uyku saati kaçtığı halde, ortalıkta pire gibi zıplayan çocuk, uykusu gelmediğinden değil, ne yapacağını bilemediğinden bu haldedir. Aaaa, şimdi yatırsam hayatta uyumaz, cin gibi cin denen çocuklardır bunlar.


Uyku saatim mi geldi ?
Biz yetişkinler kolumuzdaki ya da duvardaki saatlerimize bakarak, günümüz organize ederiz. Bir bebeğin bu şansı yoktur. Bebeklerin iç saatini kuracak olan, onların bakımıyla sorumlu kişidir. Bebekler ancak rutin bir günlük hayatları olursa, iç saatlerini düzenleyebilirler. Uyanış, kahvaltıi oyun, öğle yemeği ........................ akşam yemeği, banyo, uyku gibi bir rutininiz yok ise, bebeğiniz neyi ne zaman yapacağını bilemez. En kısa zamanda onun gününü programlayın. 11:25 ara öğün 14:21 park gibi bir düzenden bahsetmiyorum elbette. hergün aynı sırayla aynı olayların birbirini izlemesinden bahsediyorum..Sıkıcı mı dediniz ? Emin olun bebeğiniz buna bayılacaktır.

Aç/ Tok

Bunu yazmaya gerek yok ama çok yemiş ya da aç bir bebeğin de sağlıkla uyuması mümkün değildir.

Odasından Rahatsız Bebek: Odası çok sıcak, çok soğuk ya da çok gürültülü olabilir. Çok karanlık ya da  aydınlık olabilir. Battaniyesi kaşındırıyor ya da gece lambasının yanındakli ayıcık acaip korkunç gölgeler yapıyor olabilir. Bebeğinizin yatağına yatarak, onun ne görüp hissettiğini anlamaya çalışmak genelde bu durumu çözer..


Yarın, uyku eğitiminden önce yapılması gereken hazırlıklarla ilgili yazacağım.. hepinize bol uykulu günler ve geceler :)

Aman Tanrım !!!!

Lafı çok dolandıramayacağım, çok mutluyum çünkü :)))

Bugün 5+6 haftadaki bebeğimi, JRÇorap'ı görmek için doktordaydık :))))


Ama o da ne?

Evet yahu eveeett :)))  minik çoraplarım oluyor. İkiz annesi oluyorum ben :))) Yupppiiiiiiiiiiiiiiii :)))

Çorap babayla biraz korksak da aslında çok mutluyuz. Şok ve heyecandan şimdilik bu kadar yazabildim ama hafta hafta maceralarımızı okuyabilirsiniza birçiftçorap etiketiyle....


Hem hamilelik haberi hem de ikiz haberini verdiğim zaman bana destek olan tüm arkadaşlarım ve tüm nurtidostlarım.... iyi ki varsınız...3 Eylül 2011 Cumartesi

Sen...............

Senin doğum günündü dün. Yanında olmasını istediğini bildiğim az sayıda insanla beraber kutladık. 38 yaşına girdin. Kutlu olsun.

Yaşadığın yılların 5 tanesine şahit olmaktan gurur duyuyorum. Keşke geri kalanlarına da şahit olabilseydim. Sen bana ömrümü, aşkı ve evlatlarımı verenim,
Sen yüreği, ruhu, ahlakı ve kendi güzelim,
Sen yaşama sebebim, uyanıp da yanımda görünce şükrettiğim,
Hayatıma değen sihirli değneğimsin sen...

Cesur yüreğim, önce başkasını sonra kendini düşünen İNSAN'ım,
Evlatlarımın babası,

Seni çok seviyorum , sana ilk günkünden fazla aşığım...Mutluyum.

İyi ki doğdun. Yeni yaşın kutlu olsun. Geçmiş yılların gibi, alnının apak, yüreğinin aydınlık olduğu daha nice yılların olsun..

Geri kalan yıllarında da yanında olmak dileğim.........

Doğum günün kutlu olsun bi'tanemiz..Seni çok seviyoruz.

1 Eylül 2011 Perşembe

Bloggerlar "N"lerini seçiyorlar

Yazmaya ara vermiş olmama rağmen 2 ayrı blogda mimlenmişim :))))  Birisi sevgili ÖZLEM'in blogunda birisi de Sevgili DİLEK'in blogunda.hemen mimlere cevap yazımı yazayım.

Kurallar:
• Yazının başlığı “Blogger “N” lerini seçiyor” şeklinde olmalı.
• Her kategori için en fazla üç seçim yapabilirsiniz. (Sadece bir kategori için, üçten fazla isim yazma hakkınız var)
• Ekstra bir kategori daha ekleyip seçiminizi yapabilirsiniz. Kategori açarken mümkünse seçiminizi en güzel, en akıllı, en zeki gibi şeylerden yana kullanmayın. Tamam birbirinizi tanıyor olabilirsiniz ama burada genel seçimden bahsediyoruz ve birbirimizi (genelde) sadece yazılarımızdan tanıyoruz. Yazılardan yola çıkarak sonuçlara varabileceğimiz kategoriler olmalı.
• Aynı kişiyi birden fazla kategoriye yazabilirsiniz. Mim yazılarınızın okunduğuna dair, sahibi tarafından yorum bırakılması gerekir. Bir gün içerisinde yazılarınıza yorum gelmezse mail atarak haber verirseniz en doğru sonucu elde etmiş olursunuz.
• Listede ismi olan herkes mimlenmiştir...

İşte benim "N"lerim:
En iyi tasarıma sahip blogger :
En güncel blogger : Delianne
En faydalı blogger: Pratikanne, ekoanne
En çok gezen blogger: Kübra, Ayça,
En çok bilgilendiren blogger: Aylinanne,
En kendini anlatan blogger: Bir Mucizem Var
En eğlendiren blogger: ekoanne
En çok yorum yapan blogger: uzun süredir yokum bunu takip edemedim. E
En çok kendini özleten blogger:
En lezzetli blogger: portakal ağacı, yeturla lezzet kareleri
En vefalı blogger: Nilhan
En hamile blogger: o ben oluyorum :))
En doğal, çevreci ve sade blogger: Özge
En yeni blogger:  dilek

Haberler, Geri Dönüş, Bayram Ve Saire...

6 aylık bir moladan sonra Çorap Ailesi geldi..................................

Hepinizin bayramı kutlu olsun...

Başlayalım haydi :)

Neler oldu ? Türker :

2 yaşına girdi ve geçti bile.. Muhteşem bir terrible 2 bebeği kendisi. Cesareti ve özgüveni zaten çoktu, şimdi iyice tavan yaptı. Anne bu durumdan çok memnun ama zorlandığım zamanlar da epeyce çok.

Yüzüyor artık. Kolluksuz biraz zorlansa da kollukllarla oldukça başarılı. Havuza atlama konusunda master seviyesine geldi.6 ay önce, allah allah, geç konuşacak heralde dediğimiz Türker, şimdi üstüne para versen susmayan bir çocuğa dönüştü. Soru ekleri ve bazı zaman kalıpları hariç konuşuyor. Kendi icat ettiği kelimelerin çoğu gitti. Gerçek kelimeler geldi.

Kitaplara olan ilgisi son gaz. En uzun ve kesintisiz oyun  saatlerini kitaplarla geçiriyor. Sürekli yeni kitaplar almaya dikkat ediyorum.

Çorap Ailesi:

Çorap ailesinde düğün vardı :)) Türker'in annesi ve babası evlendi. Uzun yıllardır beraber yaşıyorduk ve mutluyduk aslında. Ancak babamız evlenme teklif edince kabul ettim :)) Muhteşem bir düğün oldu :)

İşler böyle rayına girmiş ve biz çoraplar mutlu mutlu çekmecemizde yaşarkeeeeenn :)))

Bomba haberimiz geldi. 2 ay önce karar vermiştik buna. Artık Türker abi olacak. Anne hamile. Henüz 5 haftalık bir fasülyemiz var :))) Umarım çekmeceye pembe bir çorap koyabilirim bu sefer,  yoksa evdeki çükegemen hayat beni delirtecek :p