10 Nisan 2011 Pazar

Evet Sayın Seyirciler

Günaydın bu acaip Pazar gününden herkese. Bulutlu, yağmursuz, loş, günşsiz ve keyifsiz bir pazar.

Bir blog neden yazılır ? Anlatacak bir şeylerin olduğu için. Anlatacaklarını dinleyecek insanlar olduğu için. Sen dinlenmekten, onlar da okumaktan keyif aldıkları için.

Şimdi ben bir süre ara vericem blog yazmaya. Bıdıko'nun yaptıklarını not edicem bir deftere. Kesinlikle eminim ki buraya tekrar yazıcam birgün. Ogün geçmişte ne olmuştu hatırlamam lazım.

Ara vericem çünkü bir süre söyleyecek bir şeyim yok. Otomatiğe bağladım kendimi. İçerlek dönemdeyim. Hayatımda bir sorun yok. Oğlum iyi, yuvam iyi.. Sadece ben dinlenmek istiyorum biraz. 38 yaşıma bir kaç ay kala, kendimi bir kez daha keşfetmem lazım. İçime bir yolculuk bu.

Bilsem ki iki işi aynı zamanda layıkıyla becerecek kadar zekiyim, yazmaya devam ederdim. Tanıyorum kendimi. İki işi aynı anda yapamam.

Varsa okuyanlarım biraz sabretsinler. Bir süre sonra tekrar burada olacağız Bıdıkoyla. Hem belki ozaman içime yapacağım yolculukta keşfettiklerimi yazacağım yeni bir blog da açarım.

Evet sayın seyirciler. Yayınımıza bir süre ara veriyoruz. Umarım tekrar görüşürüz.

Sevgiyle kalın.

7 Nisan 2011 Perşembe

Tırtılım Kelebek Oldu


Baharın gelmesiyle beraber değişiklikler var Bıdıko'da.  Dönüşüm demeli hatta buna. Kafka bile hayal edememişti bu kadarını. Bilirsiniz F.Kafka'nın bu fenomen olmuş hikayesinde böceğe dönüşen Gregor Samsa anlatılmıştır. Bence Fran Kafka bu kitabı yazabilmiştir çünkü oğlumu tanımamıştır.

Türker Kağan değişti. İster metamorfoz diyelim buna ister değişim. Yıllardır kulaklarımıza  okunan şehir efsanesi meğer gerçekmiş a dostlar. " Yaramaz çocuk büyüdükçe sakin, sakin çocuk ise büyüdükçe yaramaz olur !"

Türker'in yaramazlıklarına yetişemedikçe bu efsaneye sarılıp, umutsuzca umut ederdim. Oğlum büyüdü müü yoksa bu kadar düşüne düşüne anası Secret mi yapmış oldu bilemeyeceğim.

Amma ve lakin:

Gününün 2/3 sini odasında ve sakin oyunlarla geçiriyor artık. Genelde kitap "okuyor".
Acıkmadıysa ya da merak ettiği birşey olmadıysa yanıma gelmiyor. Ortaklaşa oyunlarımıza, mızıkçılık yapmadan katılıyor. Annesi de kendisi de daha çok keyif alıyor.

Uyku süresi uzadı.

Yemekler zaten pek sorun olmamıştı ama artık hiç sorun olomuyor. Ohh diyorum.

Toplu taşıma araçlarında, çoklukla sakin olurdu ama takside resmen delirirdi. Birkaç zamandır kuzu kuzu yanımda ya da kucağımda oturuyor.

Babacığı işe yolcu ederken huysuzlanmıyor, öpücük yollayıp "baabaaaa" (baybay) diyor.

Ev dışında geçirdiği zamanlarda, bebek arabasında çok sakin oturuyor ve kendi kendine oyalanıyor.

İşte böyle, oğlum dönüşüyor mu yoksa sadece büyor mu bilemem. Ama başına her ne geliyorsa gelmeye devam etsin. Annesi de babası da bu durumdan pek memnun :)

Nazar değmesi Bıdıko'ma :)

6 Nisan 2011 Çarşamba

Diana Ross - "When You Tell Me That You Love Me"

1 Nisan 2011 Cuma

Kitap Alışverişimiz :)

Bugün cücemle saldık kendimizi D&R a.. Yaşasın. Epeydir kitap alamamıştık keyifle. Dün akşam listemizi yapmıştım zaten. Hepsini bulamasak da çoğunu aldık. Neler mi aldık ? 

Tübitak Yayınlarından:


Yavru Köpek

Can'ın bir köpek edinmesiyle ilgili hikayemiz. Son zamanlarda köpeklere karşı " annee kooookkk" diye tepki veren Bıdıkoya iyi gelir diye düşündüm.


 Korkmuyorum: Korkudan Cesarete

Çocuklarda en sık görülen korkuları ve aslında korkunun çok da korkulacak bir şey olmadığını anlatıyor. Kitabın sonunda, belli başlı korkularla başedebilmek için minik öneriler/oyunlar var.

1001 Hayvanı Bulun

Her sayfa farklı ortamlarda yaşayan hayvanları bir araya getirmiş. Biliyorum, bu bıdıkonun en sevdiği kitaplardan olacak. Odaklanma, algıda seçicilik gibi faydaları var. Hayvanları ve ait oldukları ortamları öğrenebilmeleri de cabası.

Büyüklükler

Bu kitabın amacı, çocuklara nesneleri karşılaştırmayı öğretmek ve onları matematiksel ilişki kavramıyla tanıştırmakmış.Kalem tutma becerisini de geliştirirmiş.

 Zaman
Çocuklar için anlaşılması zor bir kavram olan zamanla tanışmak içinmiş bu kitap da. Gündüz-gece, haftanın günleri, mevsimler neler neler. Kitabın sonunda da oyuncak bir saat var alıştırmalar için :)
 Renkler
Çocuklara renkleri, tonlarını,karışımlarından neler ortaya çıktığını anlatıyor.Bolca da boyama yaptırıyor.
Karşıtlıklar
Büyüklük, şekil, miktar, konum, yön aklınıza ne gelirse.


 Karlı Bir Gün

Doğdu doğalı, hatırlayacağı kadar kar görememiş çocuğuma karı öğretmek için.

 Sayılarla Eğlenelim
Adı üstünde işte :) Bizimki düööyytt ayytii dan öteye geçebilir belki de :)
Rüzgarlı Bir Gün

Çok olumlu etkilerine bizzat Ada'dan şahit olduğumuz bir kitap. uzun süredir almak istiyordum. Rüzgar nedir, neler yapar ? Çok güzel hikayelemiş.Kültürlü Kurt

Acımasız ve aç kurt, karnını doyurma ümidiyle gittiği çiftlikte bir sürprizle karşılaşır. Çiftlikteki hayvanlar, kurdun saldırısı karşısında kafalarını bile kaldırmadan kitap okumayı sürdürürler. Kurt bu hayvanların dikkatini çekebilmesinin tek yolunun okumayı öğrenmesi olduğunu fark eder.
Alışılmış karakteri dışına çıktığı bu hikâyede kurt, zorlu bir serüvene atılıyor.
Çok sevdiğimiz Mandolin Yayınlarından da kitaplar aldık bugün. Hayranı olduğumuz delifişek Russell'ın yeni kitabı mesela :)Koyun Russell Ve Kayıp Hazine

Delifişek Russell bu sefer de Kurbağapoposu Çayırındaki hazinenin peşine düşüyor :)Anne Çişim Geldi

Kiraz'ın Maceralarından bu da. Kuzeni Ecem'i nasıl bezden kurtulmaya teşvik ettiğinin hikayesi.
Kocaman Bir Teşekkür

Teşekkür etmeyen, öğrettiğimde anlamayan, nazik Bıdıkoya cevabımdır. Benn sana teşekkür ediyorum ama her fırsatta :)

Son 4 kitabımız da farklı yayınevlerinden seçildi. Beneksiz İneğin yazarı Firuzan Gürbüz'den 2 kitap seçtik. Beneksiz inek, yırtıldığı için tekrar alacaktık ama bulamadık malesef :(Penguen Pi ve Yeşil Otların Gizemi

Kuzey Kutbu'nda yaşayan penguen ailesinin en küçük üyesi Penguen Pi, bir sabah garip bir keşif yapar. Bu daha önce hiç görmediği, yeşil renkte bir şeydir; aslında topraktan fışkırmış otlardır. Penguenler bu keşfi şaşkınlık ve heyecanla karşılar. Daha önce yeşil ot gören kimse olmadığı için Her Şeyi Bilen Penguen'e danışmaya karar verirler. Her Şeyi Bilen Penguen,insanlar doğayı kirlettiği için buzların erimeye başladığını, durumun vahim olduğunu açıklar.

Gözü Yükseklerdeki Sinek

Sineğimiz, bir orman klübesinde doğmuştur. Ama aynı klübede yaşayan arkadaşı onun farkında değildir.Pamuk Karga

Gakgukların Maceraları dizisinden bu kitap. Farklı, beyaz ve karga :)
Küçük Penguen

Leyleğin peşine takılan Penguenin, yuvasına dönene kadar başına gelenler :)


İşte böyle... Bu kitapları şimdi günlere bölerek okumalıyız Bıdıko ile. Belki bazıları uyku öncesi kitaplaımız içinde yerini alır bilmiyorum. Ama sanırım güzel kitaplar seçtik. Darısı Başınıza.