28 Ekim 2010 Perşembe

9. GÜN

06:00  uyandı ve uyumadı gene.
06:30 da 180 ml süt hazırladım. Gece beslenmiyor ya artık, açlıktan heralde 6 da uyanıyor dedim kendi kendime. Cücem 150 sini zorla içti. Demek en azından bugün açık değil sebep.Belki başta açlıktı. Ama anlaşılan alışkalık uyanmalarına döndü :(
 07:00 Kalan sütü istediğini belli etti ve içti.
08:30  kahvaltısını etti ve tamamını bitirdi.Sakince oynuyor kendi kendine. Dokunmadım. Evimi toparladım. :)
09:10 da uyku sinyallerini verdi. Hazırlıktı ritüeldi .....
09:30 Uykuda. Hiç ellemedim bu sefer. Tatlı rüyalar dedim öptüm kodum beşiğine. Artık ritüelimize ve kendi kendine uyumaya alışmış görünüyor.
10:30 da uyandı. şşş-pat la bir 15 dk daha uyudu.
11:00 de 150 ml sütünü içti.
Şekillerine göre deliklerden kutuya plastik parçalar atılan bir  oyuncağı vardı. Onunla oynadık. Atmaya çok yaklaştı deliklere. :)
13:00 de öğlen yemeğini yedi.
Oyundan sonra 13:45 de ritüelimiz, 13:55 yatağa konuş ama tam gevşememiş oğlum. Oturma kısmını tekrarladık. 1 dk yetti. 14:00 de dalmıştı bile.
15:00 de kendisi uyandı. 150 ml sütünü içti.
Kuzenle kudurdular :)
18:00 Akşam yemeği, banyo faslımız.
19:00 da 100 ml sütünü içti. Az. ama akşam yemeğini geç ve çok yedi. Ondan herhalde dedim.
Ritüeldi hazırlıktı derken 19:30 da uykuda.
21:12 de ağlayarak uyandı çığlıkla. Kucağıma aliim diye elimi karnına koymamla pırtttt  :) Hem de kaç tane birden. Çok gazı varmış kuzumun. ne şşş ne patt :) Uyuyuverdi.
22:00 de ilk "UYUTMAK İÇİN UYANDIR" ı yaptık. Bakalım. Tracy en az 3 gün diyor.  Bu ilkini halledince diğer alışkanlık saatlerimize de bakıcam.
23:13  Ayaktaydı, uyanmış. Tamam oğlum anne burada , uyu meleğim dedim, emziği teptim :)  Direnç yok. Şimdilik uykuda. 15 dk oldu.  Hadi bakalım.
Saat başı olan uyanmalar şimdilik minimum 2 saatte bir oldu. Yavaş da olsa iyiye gidiyoruz  sanki.
00:10 Gene ayakta ama gözler kapalı. Dirençsiz uyudu. Gene saatbaşı motifine mi geçiyoruz ?
Mehter gibi  iki ileri bir geri mi olacak ? Yılmıcam devam edicem. Bence olacak bu iş bir şekilde.
02:15  Sızlanmalar... Uyanmadı. Dokunmadım,uzaktan seyrettim sadece .
03:15 Uyandı. Kolay daldı ama.
05:45 Uyandı.5-6 dk lık bir şşşş-pat ve Y/K ile uyudu. Dalması bir 20 dk sürdü.
Burda önemli birşey var.. Türker uyanınca 2 şey yaparım. Telsizin vericisini kapatırım ( sesimiz yankılanmasın diye) ve saat alıp giderim odasına.
Bu sabah 05:45 uyanmasında saat almadan gittim. Saat 3-4 falan sanıyorum uyku sersemi. Saatin 6 ya geldiğini farketmediğim için Y/K ve şşş-pata "BEN" konsantre oldum. Uyuyacaktı çünkü. Uyudu da zaten. Odama döndüm saate  baktım. 06:15 !!! Nasıl yani. E hani uyumuyordu bu cüce. Demek ki benim bilinç altım engelliyormuş hareketlerimi. Nasılsa uyumayacak diye 2 Y/K bri iki şşş-patt  aman oğlum aç uyanmış.
"BEBEĞİME NE YAPIYORSAM BEN YAPIYORUM DEMEK Kİ. "
Veeeeeeee evettt sonunda... Sabah 07:00 de 180 ml formül süt dolu biberonla girdim odasına, bi yandan perdelerini açarken bir yandan da Oğluuummm güünayydınnn sabah olduuu  :)
Gülerek uyandı doğruldu beşiğinde. Bu sabah bir ilk daha yaşadık. Biberonu alıp kendisi içti.  :)
Şu meşhur ayakkabı reklamı geldi aklıma ister istemez
İstersen yapabilirsin.  :)
Böyle devam eder umarım. Çok mutluyum bu sabah. Çook :)

MELEK GİBİ UYUKEN :)

Oğlum böyle uyudukça sanki ben dinleniyorum :)

Türker Kağan Geldi Hoş Geldi :)

Sonunda doğum hikayemi yazıyorum. Çok şükür.

Kendi kendine gelmemekte direnen küçük sıpamı doğurmak için 3 Mayıs Pazar sabah 10:00 da hastanemize gittik. Çok neşeli ve heyecanlı bi ekiptik. Eşim ve başrolde Ben’ den oluşan ekibe sabah yaptığım bir tepsi mis gibi peynirli börek de eşlik ediyordu.

Odamıza yerleştik, muayene, nst derken 11:00 de sancıyı taktılar. Yürü dediler. Peki deyip başladım odada turlamaya. Saat ilerliyor, 2 saatde bir nst ve muayene… Ama 1 cm olan açıklık ilermiyordu. İnadı inat çıkmıştı sıpamın. Akşam 9:30 da sancıyı çıkardılar, odamıza çıktık. Saat 9 gibi odaya çiçekler gelmeye başladı. Türker Kağan hoş geldin yazan çiçekler… Ama sıpa ortada yok. Hem komik hem de gerginlik veren bi durumdu. Benim sinir sistemim harap haldeydi. Niye olmuyor, ne kadar sürecek ne zaman kucaklıycam sıpamı…. Kafamda bu sorular geziyordu habire. Gece yarısı son nst ve muayeneden sonra açıklık hala 2 cmdi.
Hala zerre kadar sancı hissetmemiştim. Bir tek rahatlığım oydu. Sabah 09:00 da gel aşağı, sancını tekrar takalım dediler. Ama ne mümkün. Sabah 6 da dikildim ayağa.Eşime hadi hadi inelim diyorum. Zorla iki lokma yiyip saat 08:00 e kadar sabrettim. İndim doğumhaneye hadi dedim başlıyoruz. Ebem gülüyor bana. E hadi dedi. Tekrar taktılar suni sancıyı. Saat 11:30 da 3 cm açıklık olmuştu ama hala fiziksel acı hissetmiyordum. Ebem bu böyle olmaz deyip suyumu patlattı. Masada öylece bekliyorum. Dolaşmak yasak suyun geldikten sonra. Neyse başladı sancılar. Yavaştı önce giderek şiddetlendi ama katlanıyordum gene de. Doğumhaneye gizlice soktuğum telefondan eşimi aradım. Arkadaşım Nilüferi ara, gelsin, yanıma girsin dedim. Yarım saate geldi saolsun. Biraz daha rahatladım o gelince. Son muayenede açıklık 4 cm di ve saat 15:00………. Doktrum epidurali önerdi. Açılmanı hızlandırır dedi. İndik ameliyathaneye. Anezstezist kateteri takacak dedim duuur.. Ben bunu bekliyorum 9 aydır. Öyle bi ver ki ilacı, sancımı kesmesin. Adımı cesur yürek takan doktor kateteri taktı, ilacı ayarladı, yürüyebiliyordum ilaçtan sonra. Doğumhaneye çıktık tekrar, sancılarım vardı ama daha az hissediyordum. İnanılmaz hızlı gelişti sonrası. Herkes doğurmuş, içerde bi ben varım. Ebem bana baktı. Çok iyi dayandın.Eşini içeri alayım mı dedi. Meğer canım sevgilim kapıda deliriyormuş meraktan. Sabah sekizden beri toplasan 5 dk görüşebilmişiz.Açıklık 8 cm di o sırada ve saat 16:45 di. Eşimi aldılar yanıma, koklaştık, heyecandan ağlaştık, iyi misin aşkım diyor başka bişi diyemiyor aşkım bana. Ben de ona.. Ebe geldi son kez baktı 9 cm. Hazır mısın dedi… Ohh dedim. Aşkımla ebem beni doğum masasına yatırdılar, yanımda kalmasını çok isterim sanıyordum ama istemedim. Anlayış gösterdi aşkım saolsun. Dedim bu yolculuğa beraber çıktık. Ben yarışçı sen antrenör, ama finish çizgisini yalnız geçmeliyim, ipi yalnız göğüslemeliyim… Bekle aşkım bizi dedim. Öptü beni ve yüreği bende çıktı yanımdan. 17:20 de açıklık 10 cm di nihayet ve ebem sancılarınla ıkın  haydi dedi. Yolundaydı herşey. Doktorum geldi. Ikınmaya devam ediyorum ama o sırada bişi ters gitmeye başladı hissettim. Türkeri hissediyorum. Aşağı kayıyor ama çıkamıyor. Vakum dedi doktorum, tamam dedim. Aldılar oğluşumu görüyorum ama sesi çıkmıyor ve mosmor.. Ölüyorum sandım o an…. Zaman durdu, ağlıyorum, bişi söyleyin diyorum yook.. kordonu kesip masaya aldılar oğlumu ağlama başladı , oksijen aldı 1,5 dk ve rengi düzeldi. Yine ağlıyorum ama bu sefer mutluluktan. Dikişlerim atılırken kuzumu göğsüme koydular, kokladım mis gibiydi. Eşime götürdüler bebişimi… Meğer oğlumun kordonu çok kısaymış. Bu yüzden çıkışa erişememiş…Eşimi aldılar hemen yanıma, ağlaştık, aşkımm başardım dedim ona. Öptü beni.. Odamıza çıktık.Oğlumla emiştik hemen. Cennet bu işte……………………………….. 04.05.2009 17:45 de aldım sıpamı kucağıma. Salı sabahtan beri evimizdeyiz. Tarifi imkansız bir hismiş annelik :)

8. GÜN

06:00 Uyandı. şşş-patt, Y/K ıhhh. Uyumadı. Ben de almadım beşiğinden beslenme saatine kadar. Biraz ağladı, sakinledi, oynadı.
06:50  180 ml formül sütünü içti.  oynadı kendi kendine
08:15 Kahvaltısını etti
09:05 Uyku hazırlığı, ritüelimiz
09:20 Uyudu. kolayca. şşş-pat fln yok. ohh..
10:00 Uyandı.  şşş-patt, Y/K ıhhh. uyumadı gene  :(
Çıktık dr a gittik. Yolda içti formül sütünü bugün. 180 ml.
12:40 Öğlen yemeğimiz.
13:10  Çok uykuşu gelmiş oğlumun. Hazırlık ritüel vs.
13:30 Uyudu.
14:30 Uyandı. çok neşeli ve dinçti. uyutmadım tekrar.
15:00 240 ml formül sütü devirdi. Öğlen az yersen olacağı budur. Ama çok uykusu gelmişti kuzunun.
14:30 da uyandığında yanına girmekte biraz geç kaldım. Bütün öğleden sonra beni kontrol etti. Orda mıyım ? Gittim mi ? Gene de genel olarak sakindi.
17:30 Akşam yemeğini yedi.
Banyo yapmadık bu akşam.
19:00 da 200 ml formül sütünü içti.
19:30 da uyumuştu.
20:00 de bi mızırdadı ve o zamandan beri 15 dk da bir uyanıyor ağlayarak. Yüzünden belli sancısı var.
21:00 Uyudu sonunda. son 20 dk dır ses yok
22:45 uyandı ama hiç müdahele etmedim. 2 dk da uyudu gene.  ( dün de 23:00 de uyanmıştı. gece 00:00 uyanmaları 23:00 e mi kayıyor acaba?)
02:45  uyandı. 1 saat boyunca dalamadı. Uyumadı da uyanmadı da. Döndü, mızırdadı, emziği attı, aldı vs. ama bakınca  uyuyor gibi.
04:10 Daldı nihayet. Ama yine de odasında yattım 4 den sonra.
06:00 ya kadar uyanmadı. 06:00 dan sona da uyumadı tekrar.
Bu sabah uyanmaların da yatır kaldır ve şşş-patt konusunu beceremiyorum galiba. Bi türlü 6 dan 7 ye çekemedim offf :(

1. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ

Dün Türker Bey'in ortakulak iltahabı nasıl olmuş diye dr kontrolü vardı. Gittik Özlem Ablaya. En son ziyaretimizde Türker, viyak ciyak ağlayan, benden 1 saniye bile ayrı duramayan, asık suratlı ve zayıf bir bebekti. Özlem Abla'nın kucağında bile durmamıştı.
İlk iş kucağına aldı Özlem Ablası Türker'i.. Türker bir geri durdu sonra oynamaya başladı gülücüklerle.  :)
Tarttı 300 gr almış 1 haftada. Özlem Ablamızın ilk tepkisi "Yahu siz ne yaptınız Türker'e bir haftada ? Melek gibi olmuş, yüzüne renk gelmiş, harikasınız ! " olunca benim ilk tepkim de gülümsemek ve gururlanmak oldu. 1 haftadır verdiğim uğraşlar, uykusuz geceler herşey..  Oh beeeeeeeeeeeee :)  Hepsine değdi.
Bir haftalık deneme sonunda Türker'in kazanımları :
Artık günün hangi diliminde başına ne geleceğini biliyor
Daha huzurlu bir bebek, çok daha huzurlu
Uykuya varış, artık bir savaş değil anneyle paylaşılan huzurlu bir an onun için. Gülümsüyor hep, uykuda bile (maşallah)
Bağımsız bir bebek oluyor.
Öğrenmesi olumlu etkilendi. Öncesinde boş bakarken artık istekle bakıyor. Taklit etmeye çalışıyor ve başarıyor.
Yemesi düzene girdi. İştahlanmadı çok ama ağlamadan nazlanmadan yiyor ve yerken oturtup  yer yemez kaldırdığım için mama sandalyesiyle barıştı.
Bana karşı sarsılan güveni yeniden oluştu. Artık peşimden ağlayıp tırtıl gibi gezip paçalarıma yapışmıyor. Kendini de beni de üzmüyor.
Bir haftalık deneme sonunda Ben'im kazanımlarım :
Artık oğlum niye ağlıyor  eminim. Çoğu zaman annelik içgüdüsüyle buluyordum ya da deneme yanılmayla. Ama artık biliyorum.
Kucağımda huzursuz bir bebek yok artık.
O güzel gülücüklerinin tadını çıkartabiliyorum.
Uyuduğu zamanlar belli olduğu için plan yapabiliyor ya da  dinlenebiliyorum.
Kendi kendine oynarken belli işlerimi yapabiliyorum, ya da odasına gidip yanında kitap okuyabiliyorum artık.
Derdinden anladığım için boşa sinir steress olmuyorum.
Kendi kendine uyuduğu için, sallamaydı, memeydi vs. bir emek harcamıyorum.

Artık herşeyin daha da iyiye gideceğine inanıyorum. Şimdi 2 sorunumuz kaldı. Gece uyanmaları  ve sabah kalkış satini 6 dan 7 ye çekmek. O da zamanla hallolacak umarım.

MİNİK FOK BALIĞIM :)

Tekrar böyle uyuman için uğraşıyorum Meleğim.

7. GÜN

07:00 Yataktan kalkış. (uyanma 06:15)
07:10 120 ml formül süt içti.

Aktivite. Biraz beraber oynadık. Ama çoklukla tek başına oynadı.
08:20 Güzel ve bol bi kahvaltı
Ballı tahıllı maması, peynir, pekmez, CBF, vitaminler…
08:50 Kendi kendine oyalandı, oynadı,sıraladı
09:10 Ritüel ve hazırlık
09:25 Yatağa girdi
09:30 Ve GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLL uyudu allahım uyudu Y/K sız 5 dk da uyudu. Yupiiii
09:43 Derin uykuya geçiyor. Sorun yok gibi. Klasik 30 dk uyanmasını yapacak mı ?
10:10 Uyanmadı 30. dk da. İhtimal 45. dk uyanması. Nolacak bakalım?
10:30 Uyanmadı.Şööle baktım bir pek uyanıcılardan da değil :) Eğer 11 e kadar uyursa E.A.S.Y. uyguladık uygulayalı en uzun ve kesintisiz gündüz uykusu olacak.
10:55 uyandı. başardık be  :)
11:00 100 ml formül süt içti
oyun falan derken
12:30 Öğlen öğünü
oyun
14:00 uyudu.
Tam 45 dakika. Ama çok dinç görünüyordu. Aldım yataktan. Kuzeniyle oyun oynadı, dışarı çıktık alışverişe. Çok yoruldu ve çok gerildi. O yüzden 17:30 daki akşam yemeğini az yedi.
Erken uyutmaya karar verdim.
18:00 banyo
18:15 az bi oyun ama sakin kısmından.
18:30 ritüel  ve 240 ml formül süt içti.
18:50 yatağa gidiş
18:55 uyudu
Sanırım bu kısım oldu artık. Kendi kendine, 1-2 dk parmaklarımla oynayıp bırakıyor ve uyuyor.
Şimdi gece uyanmalarını halletmeliyim.
Gece uyanmaları :
20:50  sadece ıhhladı. Gitmedim odasına. Ses yok
21:50 Az mızmızlanma, biraz ağlar gibi. toplamı 1 dk. Gene ses kesildi. Gene gitmedim odasına.
22:27 Bir kere ıhıhıhı yaptı. Sesi durdu.
Bu akşam ilk defa "Uyutmak için uyandır" ı denicem. 00:00 uyanmaları için.
23:00 de odasına gidicem. Yarın yazarım bakalım nolacak gecemizin gerisi. İlk yarı halloluyor gibi. Ama sabaha karşılar hala zorluyor. Eskiden en çok emdiği saatler olduğu için olabilir.
Eveeet. 23:00 de odasına gidemeden uyandı 22:55 de. Ayakta, ağlar vaziyette. Kucakladım yatırdım. Emzik verip elimi sırtına koydum. 23:20 de derin uykuya geçti kuzum.
00:50 Uyandı. Hiç ellemeden yatırdım. 2-3 dk içinde uyudu.
03:05 Uyandı gene :( Yatırılmaya direndi biraz, gözlerinden uyku aka aka. 03:22 ve 03:26 da minik sesler ve emziği attı. Ohh :)
04:20 gene sık uyanıyoruz. Çok sık.  Sanırım erken çıktım odasından ki 04:45 de gene ayakta gene ağlıyor.
Ölüyorum uykudan baktım olmayacak. Odasında abisinin yatağına uzandım.
06:00 Uyandı. Y/K dil dökme vsvs ıhh. Almadım yatağından biraz oyalandı. Yanında da durmadım. Girdim çıktım. 06:40 da ağlamaya başladı baktım artık direnme değil açlık ağlaması. Ok. Derhal biberonunuz geliyor Küçük Bey :)
06:50 de 180 ml formül sütü nefessiz içti.  Saat 8 olmak üzere. Oynuyor koridorda.
Gecenin ikinci yarısındaki uyanmalara çözüm üretmeliyim. Alışkanlık uyanmalarına çözüm olarak "Uyutmak için uyandır" diyor Tracy. Deniycem. Ama önce gözlemliycem 2 gün daha.

6. GÜN

07:00 kendisi uyandı
5dk. Beni emdi. 100 ml formül süt içti.
08:30 kahvaltı
09:10 Ritüel
09:30 uyudu
10:15 uyandı
11:00 140 ml formül süt içti
13:00 öğlen yemeği
13:50 uyudu
15:20 uyandı
15:30 200 ml formül süt
18:00 akşam yemeği
19:05 ritüel
19:20 uyudu

Gece uyanmalar

20:25
21:12
21:30
22:30
23:10
04:25 çok şükür. Uzun zamandır ilk 5 saatlik uykumuz. :)
05:20
06:30 şşş-patt la dalar gibi oldu ama uyandı 10 dakikaya.
Yol almışım gibi hissetmeye başladım artık. :) Dişimi de çektirdim bugün. Ha acısı gitti mi yooo. Yeri acıyor şimdi de. Çenem davul gibi. Çok zor çıktı. Bu ağrı ve rutin oturtmak bir arada çok zorluyor.

5 GÜN

07:00 kendisi uyandı
5dk. Beni emdi. 100 ml formül süt içti.
08:30 kahvaltı
09:10 Ritüel
09:30 uyudu
10:15 uyandı
11:00 140 ml formül süt içti
13:00 öğlen yemeği
13:50 uyudu
15:20 uyandı
15:30 200 ml formül süt
18:00 akşam yemeği
19:05 ritüel
19:20 uyudu

Gece uyanmalar

20:25
21:12
21:30
22:30
23:10
04:25 çok şükür. Uzun zamandır ilk 5 saatlik uykumuz. :)
05:20
06:30 şşş-patt la dalar gibi oldu ama uyandı 10 dakikaya.
Yol almışım gibi hissetmeye başladım artık. :) Dişimi de çektirdim bugün. Ha acısı gitti mi yooo. Yeri acıyor şimdi de. Çenem davul gibi. Çok zor çıktı. Bu ağrı ve rutin oturtmak bir arada çok zorluyor.

4. GÜN

Düzenli not tutmaya başlamışım.. Sütüm yok denecek kadar azaldı artık :( Çok üzgünüm.  Formül sütle destekliyorum şimdilik. Artar mı acaba ?

06:45 uyandı
07:10 200 cc formül süt
09:00 kahvaltı
09:40 uyku
11:20 uyandı
11:35 emdi 8 dk.
13:10 öğlen yemeği
14:40 uyudu
15:30 uyandı
15:40 5-7 dk emdi
18:00 akşam yemeği
18:20 banyo
hazırlık meme

19:05 yatağa varış
19:13 uyudu

Gece uyanmalar

20:30
21:30
22:35
23:35
00:35
02:10
02:50
04:30 - 05:20 dalamadı. 2 kere uyandı. Şşş-patt la.

05:35
06:10
Off allahım tükenmek üzereyim :(  Uykuya dalış meselesi hallolmuş gözüküyor. Giderek kısalıyor zamanlar. Ama gece uyanmalar kabus gibi. Dişim de çoook ağrıyor çook. :( Hiç dokunmasaydım memede uyusaydı diyecek noktaya geldim bu gece. Ama yılmıycam. Kararlıyım.

3. GÜN

Artan yorgunluk ve beni kalan zamanlarımda da uyutmayan kötü yürekli azı dişim sebebiyle bu günü not almamışım. Sadece uyanma saatlerini not almışım.
Tablo netleşiyor iyice. Eskiden emzirdiğim sattlerde bu gece de uyandı.
20:00 uyku
21:30 şşş-patt
00:00 Y/K
02:35 şşş-patt
04:30 şşş-patt

Uyanmalar sıklaştı. Sebep eski emmelerin anıları + niye gece emmiyorum ben durumu olmalı.

2.GÜN

Rutin oluşturma çabalarımla başladı günümüz . E.A.S.Y RUTİNİNE uyum sağlamakta zorlanmadı Türker.

06:45 de planlanandan 15 dk önce uyandı.
tek memeden emzirdim. Emerken ikimizde uyuya kalmışız. 8 gibi uyandım ve Türker'i de uyandırdım.
09:30 da tahıllı hazır muhallebiyle kahvaltı etti. İçine meyva püresi ve ceviz+badem+fındık unu koydum.
10:30 uyku sinyallerini aramaya başladım. Gün içinde 2 saatlik tek uyku ve akşam 45 dakikalık şekerleme hedefliyorum.
11:45 de beklenen sinyal geldi. Yatağa gittik.12:10 da uykuya geçti. 25 dk.
1 saat sonra uyandı. Yatır kaldırla uyuttum. 2 saatin tamamlanmasına 5 dk. Kala uyandı.
Yarım saat sonra 14:30 yemek yedi. Biraz aktivite ve 16:20 de uyudu. 17:00 de uyandırdım.
15 dk sonra emdi biraz. Keyifsiz emiyor bu aralar. Meme arsızı oğlum nerede acaba ?
2/3 kavanoz meyva püresi yedi üstüne.
Banyo+ uyku rutini 20:00 de uyudu. Çok yatır kaldır yapmadım.

Gece uyanmalar

21:00 şşş-patt la uyudu
21:40 şşş-patt la uyudu

Gerisini yazamamışım. Sanırım nevrim dönmüş :) Ama emin olun saat başı uyandı.

1. GÜN

Yatır kaldır denemesiyle başladık ilk güne. 2 gündüz ve bir gece uykusunda denedik. Memede uyumaya alışmış bir bebek Türker Kağan. Direnç bekliyordum tabi ki.

Her üç seferde de 30 dk da uykuya daldı. Beklediğimden az bir direnç. Gece uykusuna 21:00 gibi yattık.

Gece uyanmalar

01:30 Y/K
03:30 Y/K
04:30 Y/K
Tipik alışkanlık uyanmaları gibiler. Eskiden emzirdiğim saatler bunlar. Yatır kaldırla gece beslemesi olmadan uyudu. Son uyanma tam bir felaketti. En zoru buydu.


Hadi  çıktık bir yola. Dün gece " Bebek Sorunlarına Mucize Çözümler / Tracy Hogg"  kitabına  acil okuma yaptım. Önce E.A.S.Y.  rutinini ve 9 aylık bebeklere nasıl Yatır-Kaldır  (Y/K)yapılır onu bi okudum. Kaybedecek zamanım yoktu çünkü. 1. gece en iyisiymiş. Haberim yokmuş meğer.

Hatalı Ebeveynlik ? Ben mi ? Yok Daha Neler.

Kaynana bunu demiş, komşu sunu demiş............ Evet bir baskı oluşturuluyor insanda annelik hakkında. Ama Tracy'i okuyunca madalyonun diğer yüzü de açıldı. Ben de istemeden başarısız olmuşum bir çok konuda.
Kendime daha çok zaman ayırmak adına kolayı seçmiş, Türker'in memede uyumasına rıza göstermişim.
Bu çocuk niye ağlıyor ? Anlatmak istediği ne ? Düşünmemişim.
Gece uykularındaki en küçük mızımasında, amann uyanır da uyumazsa korkusuyla odasına ışınlanmış ağzına memeyi tıkıvermişim.
Çarşıya çıkarken Türker'i birilerine bırakıp sıvışıvermişim. Ayrılık kaygısı çağında korkularını körüklemişim.
Gündüz ağlar ağlamaz, yerden  kucağıma alıverip susturmuşum. Olduğun yer güvenli değil mesajını beynine kazıdığımı fark etmemişim.
Güya okuduk derken, araştırdığımı zannederken, işime gelen yazıları seçip onlara inanmışım.
Mişim muşum... Neler neler.
Evet yüzleşmem lazım. Kolay bir anneliği seçmişim ben. Şimdi kök sökerek de olsa 1 ay da sürse bunu düzeltmeliyim. Uykusuz gecelerden şikayet etmeden. Şeytana dönüşen meleğimin yine meleğe dönüşünden zevk alarak yürümeliyim bu yolu.
Kararlıyım.

8 Ekim 2010 Cuma

Neden E.A.S.Y uygulamaya karar verdim ?

Bilen zaten biliyor. Tracy Hogg adında bir hatun kişi. Bebeklere Fısıldayan namıyla meşur. Ben tüm bebeklerden anlarım, yoluna koyamayacağım bebek yok diyor. Öyle miii ? Gel bakalım o zaman Türker le tanış.
Yemek yemez
Saat başı uyanır
Mızmız
Ağlar sürekli
Peşimden değil paçamdan ayrılmaz
bağımsız olamaz, yalnız oynayamaz
vs
vs
vs
E kolay değil. Yalnızım. Yardımcım yok. Köstekçim çok. Böyle değildi elbet bu çocuk. Ben böyle bir anne değilim. Kaynanama emanet ederim, kucağından indirmez. Yanında ağlar bir acaip "EMZİR EMZİR EMZİR"  baskısı. Yahu took. Anlayan yok. Uyutmam 4 den sonra. Yazıııık uyutsanaaa, nasıl vicdanın dayanıyor? polemikleri. 2 saatten fazla uyur meme saati gelir. Kalkarım ben Türker'i uyandırıcam die AAAAAAA olur muuu. Günah uyuyan bebek uyandırılır mııı...............  Ya uyku saati geldi derim. geç yatsın geeeç. Geç kalkar sen de uyursun. Yahu yapmayın etmeyin. Bu çocuk akşam 7 de de yatsa gece 10 da da yatsa sabah 7 de kalkıyor. Yazık uykusundan çalıyorsunuz. AAAAAAAAAAAA kaç çocuk büyüttük hiç böyle şey duymadık.
Bigün  dedim ki :
Duyduk duymadık demeyin... Bundan sonra karışmayın. Bi de hiç gocunmadan Türker'in dönüştüğü biçime yaftalar. Anacı, mızmız, ay durmuyor yerinde neler neler.
İşte bu sebeplerden E.A.S.Y  uygulamaya, bebeğimi eski melek günlerine döndürmeye karar verdim. Aldım kitabı. Okudum. Uyguladım. Zordu. Kolaydı demiycem. Hala devam ediyoruz alışma dönemine. Gün gün yazıcam buraya ne oldu diye. Bakalım nasıl bir sonuç alacağız ?

Neden Bu Blogu Yazdım ?

6 aylıkken melekten şeytana dönüşümü başlayan Türker’le ilgili maceralarımdır bu blogun konusu.

Bir sürü blogcu anne var. Akıllı anneler.  Duymuşlar, araştırmışlar, bebekleri daha minikken uyku düzeni tutturmuşlar. Sonuç almış, mutlu olmuşlar.

Türker 6,5 aylıktı. Memede uyuyan, sakin pek de bir sorunu olmayan bir bebekti. Ama okuduklarımdan gördüm ki memede uyuma alışkanlığı ilerde ciddi sorunlara yol açabilirmiş.
Hatta yaşamaya başladım. Gecede 5-6 saat melek gibi uyuyan oğlum, nasıl olduysa 2 saatte bir uyanmaya deliler gibi memeye dalmaya başlamıştı. Yorgun, uykusuz, ha uyandı ha uyanacak tedirginliğiyle yaşamaktan sıkılmıştım.

Tam da bu sırada babamızı, bitanemizi yolladık 5 aylığına denizlere. Baş başa kalmıştık Oğluşla. Bana göre tam da sırasıydı uyku düzeni oluşturmanın.

Okudum araştırdım  ve hekimden sorma çekenden sor diyerek annelerin yazdıklarına baktım. Bloglarında yazmışlar. 2 gruptular. Tracy Hogg metodunu uygulayanlar ve Ferber metodunu uygulayanlar.

Ferber'i eledim. Ne oğluşa kıyabilirdim ağlasın diye ne de sabrım elverirdi. Biliyorum huyumu yarım bırakıcam. Şu Tracy'ye bi kulak ver bakayım dedim kendi kendime.

Okudum tekrar blogları, yazıları. Sanıyorum ki tereyağından kıl çekicem. Tabii canım. Üç blog oku, bebeğin uyusun.

Yine de Türker başardı. Üç günde yatır-kaldır la kendi kendine uyumaya. Tam oluyor derken hastalandı, ben hastalandım, Türker tekrar hastalandı. Analık duyguları depreşti. Yazıııık, hasta uyumasın bi başına. Alıver kızım koynuna ne olacak ki ?

Bu 2 ay sürdü. Olduk 8,5 aylık. Sonra  Türker melekten şeytana, ben de aman çok iyi anneyimden noluyor bu çocuğa, ne istiyor, niye bana yapışık niye ağlıyor, niye yemiyor gibi sorularla kafası allak bullak olmuş bir anneye dönüştük.

Baktım olmayacak. Dayanamayacağım. Türker 9 ay 1 haftalıkken aldım kitabı. 2 Gece de hatmettim.

Şimdi bu blogu yazdım. Çünkü baktım blogcu annelere, herkes  aklını kullanmış, bebekler küçükken başlamış rutine oturtmaya. Benim en büyük korkum bu aya gelmiş bebeğe bu nasıl uygulanır idi. Şimdi belki 9 ay üstü bebeklerini düzene sokmak isteyen anneler olur, benim gibi çekinceleri olur. Ben ne yaşadım yazayım istedim. Çünkü bu anlatan bir blog aradım. Varsa da bulamadım büyük bebeklerle ilgili. Bir kişi faydalansa, tuşlara basan parmaklarım sevinir.

Neredeyse online bir blog benimki. Her gün yaşadıklarımı yazıcam ilk başta. Ve daha neler neler. Ama önce bi uyusun Oğluşum. Ben de bir dinleneyim :)